Hur räknar man jämför pris

Hur räknar man jämför pris? Det beror så klart på vad man ska räkna på men jag tänkte skriva ett exempel här så du kanske förstår hur det går till och kan applicera det på det du vill räkna ut jämförelsepris på. Det är mycket praktiskt att veta om jämförelsepris eftersom det finns mycket pengar att tjäna. Många tillverkade av mat försöker till exempel lura en med att han mindre mat och därför kunna ha ett lägre pris. Som några cipstillverkade jag sett till exempel. Där dom stora märkena har 225g i påsen och då har lågprisalternativet 175g i sin men lika stor påse. Och kan därför ha ett mycket lägre pris men där sanningen är att det inte skiljer så mycket i kilopris. Om något kostar 25,90kr för 500g så kan du räkna ut jämförelsepriset genom att ta 25,90/500. Sedan tar du det gånger 1000. Eftersom 1000g är ett kg. Då får du fram jämförelsepriset. Det vill säga pris per kilo i detta fallet.